Friday, 23/8/2019 | 11:12 UTC+2

Jak znaleźć pracę podczas spowolnienia gospodarczego

Jak znaleźć pracę podczas spowolnienia gospodarczego

Post by relatedRelated post

Wielu ludzi znajduje się w potrzebie znalezienia nowej pracy podczas spowolnienia gospodarczego. Ty również możesz być jedną z nich. Mogłeś zostać zwolniony z powodu ciężkiej sytuacji ekonomicznej, redukcji zatrudnienia bądź też po prostu poszukujesz dodatkowej pracy aby uzyskać dodatkowy dochód. Przeczytaj podstawowe wskazówki i pomysły abyś stał się bardziej konkurencyjny i znalazł pracę kiedy jej podaż jest bardzo niska.

Potrzebne rzeczy

 • Porządny życiorys lub CV

 • Słownik ortograficzny, słownik synonimów lub inne pomoce do pisania

 • Książkę na temat CV i listu motywacyjnego

 • Telefon z profesjonalnie nagraną wiadomością odbierającą

 • Odpowiedni adres mailowy

 • Kalendarz i notatnik do zapisania danych i pilnowania spotkań

 • Kartki z podziękowaniami

 • Internet i komputer

 • Przyjaciele

 • Plecy

Kroki

1. Daj się roznieść słowom. Użyj istniejących kontaktów i sieci na swoją korzyść.

 • Daj znać ludziom że szukasz pracy.

 • Zapytaj przyjaciół i byłych kolegów aby informowali Cie na bieżąco jeśli usłyszą o jakiś możliwościach.

 • Jeśli obecnie pracujesz i potrzebujesz dodatkowej pracy, powinieneś porozmawiać ze swoim obecnym szefem. Daj mu znać że szukasz pracy na część etatu dla dodatkowych pieniędzy. Powiedz że Twoja podstawowa praca nie będzie kolidować z dodatkową. Nie chcesz aby Twój szef dowiedział się pocztą pantoflową że zamierasz odejść. Możliwe że Twój szef będzie dysponował odpowiednim rozwiązaniem dostosowanym do Twojej obecnej sytuacji bądź też będzie Ci w stanie pomóc znaleźć dodatkowe pieniądze bez potrzeby znajdowania nowej pracy.

2. Zarezerwuj popołudnie żeby rzucić okiem na swoje CV. Jest to świetny czas aby przyjrzeć się swojemu życiorysowi, nanieść poprawki, odświeżyć i udoskonalić format, itp.

 • Rozważ spotkanie i wspólną sesję z przyjaciółmi na temat Waszych życiorysów. Jest kapitalną rzeczą jeśli będziecie mieli kogoś do rzucenia nowych pomysłów i słów. Powiedz swoim przyjaciołom żeby również przynieśli swoje życiorysy, tak żeby wszyscy na tym skorzystali. Jest to szczególnie pomocne jeśli Twoi przyjaciele mają świetne CV i potrafią dobrze pisać.

 • Przykłady życiorysów dostępne są w sieci ale możesz również znaleźć książki w bibliotece bądź księgarni z większą liczbą przykładów.

 • Poświęć swój czas i zastanów się nad możliwościami poprawy swojego CV. Rezerwując na to czas możesz sprawić aby był to dla Ciebie priorytet.

 • Rozbij swój życiorys na czynniki pierwsze. Oceń każde słowo, każde wyrażenie i każdą sekcję. Spraw aby Twój życiorys był najlepszy z możliwych.

3. Pomyśl jakie kwalifikacje posiadasz. Unikalna kombinacja Twoich umiejętności sprawia że jesteś bardziej wszechstronny niż Ci się wydaje. Pomyśl o innych zawodach, obszarach kariery, sektorach które wymagają podobnych kwalifikacji. Możesz zawężać swoje poszukiwania do jednego sektora, ale możesz również zwiększyć swoje możliwości koncentrując się raczej na swoich umiejętnościach niż na historii pracy.
4. Sprawdź stanowiska które wymagają Twoich kwalifikacji i nie skupiaj się na profilu firmy. Mogą to być stanowiska z tej samej dziedziny gdzie pracowałeś poprzednio, równie dobrze jednak mogą być podobne do tych z którymi zetknąłeś się wcześniej. Pomyśl o sprzedawcach innych firm, które kiedyś z Tobą współpracowały bądź rywalizowały. Mogłeś poprzednio pracować dla firmy hipotecznej pamiętaj więc że Twoje umiejętności pozwalałyby Ci pracować w firmie ubezpieczeniowej, bądź w dziale finansowym szpitala.

 • Niektóre firmy szukają pracowników u konkurencji. Jeśli jesteś bez pracy i nic nie stoi na przeszkodzie powinieneś sprawdzić konkurencję. Twoja wiedza na temat sektora zostanie doceniona.

5. Sprawdź różne możliwości w internecie, umieść tam swoje CV, ale nie poprzestawaj tylko na tym. Aktywnie aplikuj o pracę.

 • Wiedz że niektóre firmy z wysoką rotacją pracowników wysyłają zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną do prawie każdej osoby. Nie trać czasu na pracodawców którzy wysyłają spam. Wykorzystują oni czasem beznadziejną sytuację osób poszukujących pracy. Najlepiej będzie jeśli nie będziesz tracił dla nich swojego czasu, pieniędzy i energii. Jeśli coś wydaje się tak dobre że aż nierealne zazwyczaj jest nierealne. Nie jedz 400 kilometrów na rozmowę kwalifikacyjną w pokoju konferencyjnym hotelu dla firmy która nigdy z Tobą nie rozmawiała.

 • Jest kilka znanych internetowych wyszukiwarek pracy. Zamieść swoje CV w kilku z nich i udostępnij publicznie dla pracodawców. Szanujące się portale prace udostępnią Twoje dane dla potencjalnych pracodawców, ale również uniemożliwią dostęp dla osób niepowołanych.

 • Nie zapomnij sprawdzić stron dedykowanych miastom. Większe miasta mogą posiadać strony z ofertami z niego i najbliższych okolic.

 • Upewnij się że używasz kluczowych fraz w swoim CV. Pozwoli to wyświetlać Twoje CV w większej ilości zapytań. Nie wypełniaj okienek związanych z potencjalnymi zarobkami. Może Cie to zdyskwalifikować na niektórych stanowiskach. Podczas spowolnienia gospodarczego lepiej pozostać otwartym na negocjację.

6. Sprawdź krajowe, lokalne i wojewódzkie strony pracy.
7. Sprawdź w pobliskim mieście. Firmy w mniejszych miastach są zazwyczaj bardziej podatne na bankructwa. Może być to czas aby w końcu zajrzeć do najbliższego dużego miasta. Może być tam mniej ludzi z Twoimi umiejętnościami szukających pracy.

 • Możesz dojeżdżać do pracy i zainwestować w bardziej przystępny samochód ale dzięki temu będziesz posiadać bardziej stałą pracę.

 • Porozmawiaj ze swoją małżonką bądź partnerem na temat przeprowadzki.

8. Sprawdź oferty pracy na stronach dedykowanych Twojemu obszarowi kariery. Wiele sektorów posiada strony napisane specjalnie dla nich gdzie możesz znaleźć interesującą Cie sekcję. Jeśli Twój sektor został szczególnie uderzony poprzez spowolnienie gospodarcze możesz się spodziewać sporej konkurencji. Możesz również zastanowić się nad innymi obszarami kariery.
9. Szukaj sprawdzając konkretne firmy. Ponieważ portale pracy pobierają opłatę od pracodawców, wiele firm tworzy sekcje dotyczące kariery na swoich stronach internetowych.

10. Nigdy nie zaniżaj ważności spotkania kogoś twarzą w twarz. Poszukiwania internetowe są łatwe i możesz ich nawet dokonywać w pidżamie, niekoniecznie będą one jednak tak efektywne. Wiele osób szuka pracy podczas spowolnienia gospodarczego tak więc strony internetowe są zasypywane petentami.

 • Wydrukuj swoje CV i wykonaj kilka telefonów. Odwiedź bądź zadzwoń do firm i zapytaj się czy nie poszukują nowych pracowników. Dowiedz się kto jest odpowiedzialny za rekrutację i wyślij bądź dostarcz swoje CV tak aby było ono zauważone.

 • Unikaj poniedziałków. Są one zazwyczaj najbardziej intensywne w firmach.

 • Zachodząc i wręczając swoje CV wykazujesz inicjatywę. Na pewno zrobi to dobre wrażenie na kimś siedzącym za biurkiem. Pośród tylu ludzi szukających pracy musisz się wyróżnić aby uzyskać przewagę.

11. Dołącz swoje referencje i list motywacyjny. Zaoszczędzi to pracodawcy czasu. Wiele osób rekrutujących woli iść po najmniejszej linii oporu. Jest to również dobry sposób ab użyć znajomości wpływowych osób bez konieczności wymieniania ich podczas rozmowy. Jeśli posiadasz świetne referencje możesz zyskać wiarygodność.
12. W pierwszej kolejności zweryfikuj swoje referencje.

 • Zadzwoń do każdego ze swojej listy referencji. Zapytaj się czy możesz ich umieścić w swoich referencjach (Powinieneś się najpierw spytać o pozwolenie na ich umieszczenie).

 • Nie wszyscy ludzie lubią dawać bądź znajdować się na liście referencji.

 • Zweryfikuj czy adresy i numery telefonów są nadal aktualne. Niektórzy mogli zmienić stanowisko bądź tez mogli się przeprowadzić.

  • Poza upewnieniem się że podane informacje są prawidłowe możesz ich również poinformować o swoich aktualnych poszukiwaniach pracy. Mogą oni akurat mieć coś w zanadrzu bądź mogą Cie skontaktować z innymi ludźmi. (Pamiętaj o siatce kontaktów!)

  • Powiadamiając ich będą oni przygotowani i nie będą zaskoczeni gdy ktoś będzie sprawdzał referencje. Mogą oni również lepiej odpowiedzieć na zadane im pytania jeśli nie będą nimi zaskoczeni.

  • Powiadamiając ich również możesz mieć nadzieje że będą bardziej skłonni szybko oddzwonić do osoby proszącej o referencje. Będą też bardziej skłonni do oddzwonienia podczas pilnej potrzeby.

13. Rozważ sprawdzenie swoich referencji. Jeśli udawało Ci się przechodzić do fazy rozmów kwalifikacyjnych ale Twoi potencjalni pracodawcy nie przedstawiali Ci oferty pracy wtedy może być coś podejrzanego z Twoimi referencjami.

 • Poproś dojrzałego przyjaciela lub członka rodziny aby zadzwonił w sprawie Twoich referencji. Powinien on brzmieć profesjonalnie i bezstronnie. Nie powinien wspominać faktu znania Ciebie, powinien natomiast przedstawić się jako potencjalny pracodawca który dzwoni w sprawie referencji. (Zobacz wskazówki)

 • Niech zada dwa podstawowe pytania: „Dzwonie w sprawie referencji dla „Twoje imię”…czy poleciłby Pan tę osobę na stanowisko związane z (marketingiem, sprzedażą, administracją, handlem detalicznym, itd.)? „Dlaczego?” Następne pytanie może zawierać: „Czy gdyby Państwo mogli zatrudniliby tę osobę ponownie?”, „Czy jest to osoba odpowiedzialna i godna zaufania?”

 • Większość firm może zweryfikować okres Twojego zatrudnienia ale nie może ujawniać określonych szczegółów. Jeśli zaczną rozprowadzać plotki lub informacje poufne wtedy powinieneś poinformować kogoś w wyższych strukturach firmy. Osobiste referencje mogą ujawniać tak dużo jak dana osoba zechce.

 • Sprawdź czy wszyscy z Twojej listy dają pozytywne referencje. Jeśli jest bardzo trudno się z kimś skontaktować, bądź osoba ta nie oddzwania, lub brzmi negatywnie lub strasznie powinieneś rozważyć usunięcie takiej osoby z listy referencji. Ludzie często umieszczają kogoś na liście referencji (nawet za ich zgodą) tylko po to aby później otrzymać negatywną opinię zwrotną.

14. Upewnij się że Twoje CV i list motywacyjny są wydrukowane na papierze dobrej jakości. Spróbuj koloru innego niż biały. Zajęty manager będzie miał pełno dokumentów na swoim biurku i nie chcesz aby Twoje CV zmieszało się ze stosem innych białych kartek. Chcesz żeby Twoje CV wyróżniało się nawet jeśli jest na szarym papierze bądź na papierze z kości słoniowej. Jeśli musisz użyć białego zainwestuj w papier jakościowo dobry, gruby i z teksturą. Zrób wszystko co konieczne aby Twoje CV było łatwe do znalezienia, przeczytania i podjęcia akcji z nim związanego.

 • Spróbuj dostać odpowiedni papier do CV w lokalnym sklepie z przyborami biurowymi z niższymi cenami. Będzie on prawdopodobnie tańszy niż w normalnym sklepie z przyborami biurowymi.

 • Dobry papier będzie prawdopodobnie kosztował więcej ale jest to uzasadniona inwestycja

15. Zaplanuj sobie jeden dzień i roznieś możliwie jak najwięcej CV. Stwórz plan zanim opuścisz dom aby Twoja jazda była tak wydajna jak to tylko możliwe. Liczy się każde zaoszczędzone paliwo jak i każda godzina.

 • Wstań wcześnie i nie czekaj do 3 lub 4 po południu (chyba że obszar Twoich poszukiwań wymaga późniejszych godzin). Późnym popołudniem ludzie wyłączają się mentalnie, stają się bardziej zabsorbowani innymi sprawami, lub też wychodzą z pracy, itp. Zachodząc we wcześniejszych godzinach masz większą szanse aby Twoje CV znalazło się na odpowiednim biurku na koniec dnia.

16. Stwórz dojrzały adres mailowy. Jest on darmowy i może Ci zaoszczędzić zakłopotania i nieporozumień w korespondencji.

 • „Pijacy_piwo_ziom@…’ może być w porządku na uczelni, jednak w Twojej sytuacji powinieneś użyć czegoś bardziej profesjonalnego.

 • Użycie swojego imienia i nazwiska jest dobrym wyborem. Nie tylko jest to logiczne ale także proste do zauważenia w skrzynce na maile. Spróbuj Twoje.imię.nazwisko@… lub coś podobnego. Dodawanie dziwnych symboli może spowodować błąd przy wysyłaniu maila i możesz nigdy go nie otrzymać. Nie udziwniaj.

17. Idąc na poszukiwania pracy albo na targi pracy ubierz się tak jakbyś szedł na rozmowę kwalifikacyjną. Nigdy nie wiesz czy zatrudniający Cie manager będzie się mógł z Tobą spotkać czy też będzie Cie mógł zobaczyć tylko w holu.
18. Bądź bardzo grzeczny w stosunku do recepcjonisty lub kogokolwiek kogo spotkasz w biurze. Niektóre firmy proszą swoich pracowników biurowych aby zastąpili recepcjonistę kiedy odchodzi on od miejsca pracy. Nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz, a może to być ktoś ważny. Recepcjonista będzie tą osobą która przekażą Twoje CV. Nie chcesz aby zostawił oni notatkę dla managera wraz z Twoim CV mówiąca że byłeś niekulturalny i gburowaty. Powiedz proszę i dziękuje.

 • Kiedy hol jest pełen ludzi możesz poczekać aż do momentu kiedy się on rozładuje. Pozwól ludziom iść przed Tobą jeśli to konieczne. Możesz poszukiwać informacji a to może zająć chwilę.

 • Zwróć uwagę na imię recepcjonisty kiedy znajdujesz się w firmie. Możesz się z nim przywitać kiedy będzie Cię identyfikować na podstawie danych które mu przedstawisz. Pamiętaj recepcjonista jest zawsze osobą która przekaże dalej Twoje dane. Zrobienie dobrego wrażenia i bycie grzecznym nic Cie nie kosztuje. Nawiązanie dobrego kontaktu może się natomiast okazać pomocne szczególnie kiedy sytuacja na rynku jest trudna. Uśmiech i grzeczne słowo może spowodować że Twoje CV znajdzie się na szczycie stosu papierów.

 • Spróbuj dowiedzieć się imienia szefa działu i spróbuj skierować swoje dane bezpośrednio do niego. Czasami szef działu personalnego przetrzymuje CV aż do momentu kiedy zostanie poproszony o rekrutacje przez innego managera. Wysyłając CV bezpośrednio do interesującego Cie działu możesz ominąć pośredników i uzyskać przewagę.

 • Prawdopodobnie nie będziesz mógł porozmawiać bezpośrednio z interesującą Cie osobą. Jeśli jest to duża firma będzie ona prawdopodobnie miała dział personalny. Ludzie tam pracujący są przeważnie zajęci i nie można ich spotkać bez uprzednio umówionego spotkania. Niezależnie jednak od tego zawsze powinieneś być przygotowany do omówienia swoich celów jeśli natrafiłbyś na kogoś odpowiedniego.

19. Noś ze sobą notatnik i kalendarz kiedykolwiek idziesz poszukiwać pracy. Możesz zaplanować spotkanie na miejscu jeśli nastąpi taka okazja, będziesz wtedy wyglądał na przygotowanego oraz profesjonalnie.

 • Zawsze noś je przy sobie i nie zostawiaj w samochodzie.

 • Dobry notatnik pomoże Ci również schować CV bez potrzeby jego składania dostarczając również dodatkowego miejsca w Twoich kieszeniach.

 • Niektóre z nich mają miejsce na wizytówki. Kiedy masz okazję aby otrzymać czyjąś wskazówkę zawsze z tego korzystaj.

 • Notatnik jest z pewnością dobra inwestycją. Zapisz gdzie się zatrzymałeś, kontakty oraz swoje następne kroki, które chcesz podjąć. Będąc zorganizowanym uda Ci się zaoszczędzić sporo czasu. Byłoby wielką szkodą przegapienie zaplanowanego telefonu bądź zgubienie się w swoich planach. Pomyśl o swoim notatniku jako o mobilnym biurze i bądź pilny w prowadzeniu go na bieżąco.

 • Przeglądaj swoje notatki każdego tygodnia. Bardziej docenisz postęp i wysiłki jeśli będziesz miał je zapisane.

 • Poszukując pracy wydajnie możesz obniżyć koszty i podnieść morale. Liczy się każdy grosz w trudnych czasach. Wydziel miejsce w swoim notatniku do trzymania rachunków za wszelkie wydatki aby później użyć ich przy odliczaniu podatku.

20. Zdobądź kilka strojów odpowiednich do poszukiwania pracy bądź na rozmowy kwalifikacyjne. Garnitur jest strojem odpowiednim na większość rozmów kwalifikacyjnych. Większość pracodawców nie przekreśli Cie za bycie ubranym zbyt elegancko kiedy będziesz w garniturze. Bycie ubranym zbyt profesjonalnie na pewno nie zmniejszy Twoich szans zdobycia pracy. Natomiast bycie ubranym zbyt swobodnie może kosztować Cie utratę szansy na pracę. Musisz być tak bardzo konkurencyjny jak tylko potrafisz. Pamiętaj że wielu ludzi również szuka pracy więc musisz zrobić wszystko aby mieć nad nimi przewagę.

 • Jeśli czasy są naprawdę ciężkie możesz poprosić przyjaciela o pożyczenie garnituru bądź też możesz sprawdzić lokalny sklep z tanią odzieżą. Niektóre z nich specjalizują się w sprzedaży ubrań dla ludzi potrzebujących pomocy. Zawsze możesz sprawdzić w sklepach z towarami po obniżonych cenach. Kupując garnitur czarny, niebieski, szary lub brązowy zdobywasz się na więcej wszechstronności. Możesz również zmienić cały wygląd dobierając różne koszule i akcesoria.

21. Sprawdź czy w Twojej okolicy nie ma targów pracy. Jeśli Twoje miasto jest mniejsze powinieneś poszukać dużego miasta najbliżej Ciebie. Szansa spotkania przedstawiciela firmy twarzą w twarz może być warta wycieczki.

 • Ubierz się najlepiej jak możesz.

 • Przynieś kopie swojego CV i referencji.

 • Przynieś swój notatnik i kalendarz.

22. Znajdź siebie i swój adres mailowy na google. Jest spora szansa że Twój potencjalny pracodawca również to zrobi. Ponownie zwróć uwagę że nic Cie to nie kosztuje poza paroma minutami.

 • Jeśli na jakimkolwiek blogu, forum, itp. pojawią się Twoje dane, możesz wejść na tą stronę i je zmienić na okres poszukiwania przez Ciebie pracy.. Jest to szczególnie ważne jeśli umieszczasz wrogie komentarze lub uczestniczysz w dyskusjach na forum na temat polityki, bądź rzeczy rubasznych lub na jakikolwiek inny temat niż fachowy.

23. Zmień ustawienia swojego konta na portalach społecznościowych na niepubliczny oraz upewnij się że Twoje zdjęcie jest odpowiednie. Nawet jeśli nie znajdą Twojej strony Twoje zdjęcie może się wyświetlić.
24. Ściśle pilnuj swoich wydatków. Szukanie pracy i posiadanie jej to dwie różne rzeczy. Nie obciążaj swojej karty kredytowej drogimi garniturami których później nie będziesz mógł spłacić. Jest to wszystko trudne ale musisz być sprytny.

 • Pamiętaj aby trzymać paragony swoich wydatków. Wiele wydatków związanych z poszukiwaniem pracy można odliczyć od podatków.

25 .Pamiętaj aby zapłacić rachunki za komórkę i internet aby uniknąć przerw w dostawie tychże usług. Nie działający numer telefonu bądź odrzucony mail na pewno nie zrobią dobrego wrażenia i mogą poddać w wątpliwość Twoją wiarygodność i skrupulatność.

 • Możliwe że będziesz zmuszony do ograniczenia czasu dzwonienia aby utrzymywać rachunki pod kontrolą ale pamiętaj aby uniknąć planu w którym rozmowa będzie przerywana jeśli wyczerpiesz limit swoich minut. Jeśli musisz zmienić operatora upewnij się że możesz zachować swój stary numer zanim zaczniesz aplikować używając starego numeru. Pomyśl zanim podasz swój obecny numer telefonu. Jeśli przewidujesz zmianę numeru w przeciągu następnych 3-5 miesięcy powinieneś postarać się o telefon stacjonarny.

 • Rozważ użycie darmowych usług dostawców poczty (Gmail, Yahoo mail. itp.) których będziesz następnie używał w swoich dokumentach aplikacyjnych. Jest to szczególnie ważne jeśli posiadasz mail swojego obecnego dostawcy internetowego. Jeśli stracisz pracę będziesz prawdopodobnie musiał zrezygnować z jego usług. Posiadając darmowe konto pocztowe owe zmiany nie będą miały na Ciebie wpływu.

 • Większość pracodawców nie będzie próbowała się z Tobą skontaktować później tego samego dnia bądź w dniu następnym. Jeśli nie odbierzesz telefonu lub nie odczytasz maila Twoja szansa może przepaść. Pamiętaj że konkurencja jest ostra.

26. Odpocznij i dokładnie zaplanuj swoje działania. Będziesz musiał wcześnie zacząć swoje poszukiwania pracy bądź też pracodawca może do Ciebie zadzwonić wcześnie rano.

 • Oprzyj się pokusie siedzenia do późnych godzin i spania aż do południa.

27. Nie poddawaj się. Codziennie sprawdzaj portale pracy. Wakat Twoich marzeń może zostać ogłoszony i wypełniony w ciągu tygodnia. Jest niewiele wakatów które zostają niewypełnione długo.

 • Nie zrywaj kontaktu z ludźmi których spotkałeś lub którzy przeprowadzili z Tobą rozmowę kwalifikacyjną. Czasem pomoże Ci to dostać pracę.

 • Wyślij podziękowanie do managera który przeprowadzał z Tobą rozmowę kwalifikacyjną.

28. Bądź ostrożny ze swoimi wydatkami. Poszukiwania pracy mogą zająć więcej czasu zanim znajdziesz odpowiednią okazje. Ogranicz wszystkie niepotrzebne wydatki.

 • Ogranicz wspólne posiłki z przyjaciółmi aby mieć fundusze na uczęszczanie lunchu z ludźmi którzy mogą pomóc znaleźć Ci pracę.

 • Unikaj kupowania ciuchów które będą nieprzydatne podczas interviewu bądź w nowej pracy chyba że są to rzeczy absolutnie niezbędne. Będziesz żałować że kupiłeś kurtkę narciarską kiedy zabraknie Ci pieniędzy na kupno spodni odpowiednich na rozmowę kwalifikacyjną.Unikaj kupowania luksusowych rzeczy do wypoczynku kiedy możesz zainwestować te pieniądze w poprawę Twojego CV, paliwo do samochodu kiedy będziesz jeździł poszukując pracy lub też żeby opłacić usługi internetowe.

 • Nie obciążaj się kosztami zakładając że spłacisz wszystko w następnym miesiącu kiedy będziesz miał pracę. Powinieneś unikać kart kredytowych kiedy jesteś bezrobotny.

29. Rozluźnij swoje wydatki kiedy w końcu znajdziesz pracę. Jednak nie szalej kiedy ją zdobędziesz. Pamiętaj że osoba która otrzymuje prace jako ostatnia pierwsza ją traci.

 • Nawet jeśli zostałeś zatrudniony pamiętaj że firma może i tak dokonywać redukcji zatrudnienia. Postaraj się zaoszczędzić tak dużo jak możesz w przypadku gdyby praca nie okazała się tą stałą. Jeśli wydajesz pieniądze, pamiętaj aby robić to rozważnie.

 • Odkładaj pieniądze każdego tygodnia na poczet swoich oszczędności i ureguluj wszystkie zaległe rachunki. Może zając trochę czasu zanim będziesz dysponował większą gotówką. Kiedy będziesz ponownie zwolniony będziesz miał wystarczająco oszczędności aby przetrwać kolejne poszukiwania pracy.

Wskazówki

 • Wystrzegaj się usług które żądają pieniędzy w zamian za pomoc w znalezieniu pracy. Szanujące się osoby rekrutujące są opłacane przez pracodawców a nie przez osoby poszukujące pracy.

 • Upewnij się że Twoja poczta głosowa jest profesjonalna i jest na niej miejsce. Twoja ulubiona piosenka może być obraźliwa dla managera rekrutującego. Pamiętaj, chcesz się spodobać tak wielu ludziom jak to możliwe podczas ostrej konkurencji o tą samą pracę. Nagraj na swojej poczcie głosowej imię i nazwisko oraz profesjonalną wiadomość. W ten sposób będzie wiadomo że udało im się z Tobą skontaktować.

 • Sprawdzaj swoje wiadomości codziennie i oddzwaniaj oraz odpowiadaj na maile tak szybko jak to możliwe.

 • Nie rozpoczynaj poszukiwania pracy z pełną pocztą mailową. Wyczyść ją i trzymaj ją pustą. Czasami manager ma czas by zadzwonić tylko jeden raz. Jeśli przegapisz ten moment albo będziesz czekał zbyt długo z odpowiedzią możesz stracić swoją szanse.

 • Odbierz swój telefon w profesjonalny sposób, w szczególności kiedy widzisz nowy numer. „Dzień dobry, Twoje imię i nazwisko” jest dobre na początek. Nie staraj się odbierać w miejscach gdzie jest głośno lub gdzie nie możesz swobodnie rozmawiać. Oddzwanianie do managera z łazienki w czasie koncertu na pewno nie będzie dobrze brzmiało. Sprawdź numer zanim odbierzesz. Jeśli jeszcze jesteś zaspany bądź wciąż w łóżku kiedy dzwoni telefon o godzinie 11 rano, wtedy powinieneś oddzwonić kiedy będziesz brzmieć bardziej świeżo bez zaspanego głosu.

 • O ile nie ma nikogo w Twoim domu kto może odebrać wiadomość i przekazać poprawnie informacje powinieneś używać telefonu komórkowego. Nie chcesz aby Twoja dziecinna siostra lub nastolatka nieuprzejmie odebrała telefon kiedy ktoś dzwoni z informacjami na temat pracy. Powinieneś pomyśleć o rozmowie z członkami Twojego domu zanim zaczniesz poszukiwania pracy w celu omówienia zachowania podczas odbierania telefonu i przekazywania wiadomości.

 • Nigdy nie wyglądaj na zdesperowanego. Postaraj się pozostać pewny siebie i myśl o wszystkich powodach dla których powinni zatrudnić właśnie Ciebie. Pomyśl o swoich wszystkich umiejętnościach które możesz wnieść do ich firmy i w jaki sposób możesz pomóc ich biznesowi.

 • Nie używaj głupich bądź zbytnio ambitnych adresów mailowych. „Marketing_guru9008@…” może brzmieć pewnie dla Ciebie, ale ludzie do których wysyłasz informacje nie koniecznie znają Twoją osobowość. Możesz być odebrany jako osoba próżna lub nawet głupia. Miej poważny adres mailowy. Te najbardziej profesjonalne zawierają zazwyczaj Twoje imię i nazwisko. Możesz to również ułatwić managerowi rekrutującemu znalezienie Twojego imienia w przyszłości. Mogą oni sprawdzić swojego maila bądź komputer pod kątem Twojego imienia i nazwiska. Mogą to nawet zrobić długo po wysłaniu CV jeśli zrobiłeś pozytywne wrażenie podczas pierwszego spotkania.

 • Poproś dojrzałego przyjaciela aby zadzwonił i sprawdził Twoje referencje. Nie ujawniaj swojego głosu ani nie dzwoń ze swojego telefonu. Dzwoń ze zastrzeżonego numeru lub podczas godzin pracy. Jeśli ktoś zacznie szczegółowo pytać kim jesteś, powiedz że nie znasz nazwy firmy i pracujesz na własną rękę sprawdzając referencje dla agencji pracy. Większość pracodawców/osób dających referencje będzie usatysfakcjonowana taką odpowiedzią i nie będzie prosić o dalsze szczegóły. Jest to technicznie rzecz ujmując kłamstwo, jednakże jeśli Twoje wysyłki spełzły na niczym w skutek sabotażu jednej z osób dających negatywne referencje jest to kłamstwo uzasadnione.

 • Jeśli dostaniesz pracę powinieneś wysłać notę z podziękowaniem do osoby która dała Ci dobre referencje. Jest to szczególnie ważne jeśli Twój nowy pracodawca wspomni konkretną osobę dającą bardzo pochlebną opinię.

 • Wyślij podziękowanie do kogokolwiek kto przyczynił się do zaproszenia Cie na rozmowę kwalifikacyjną. Czym lepsza praca tym większa powinna być wdzięczność. W zamian za świetną pracę powinieneś wysłać kwiaty, koszyk z upominkami, podziękowanie z ładną kartką lub tez zaproponować lunch. Zrób to również nawet gdy nie dostaniesz pracy ale osoba która Ci pomaga ma szerokie znajomości i może Ci pomóc przy następnych okazjach.

 • Jeśli chodzi o życiorys lub ćwiczenia pisania CV, spróbuj napisać swoje CV zupełnie od początku. Nie patrz na starą wersję kiedy będziesz to robił. Kiedy skończysz, porówna dwie wersje. Połącz dobre rzeczy i pozbądź się informacji nieistotnych.

 • Nie staraj się zrobić ze swojego CV kompletnej historii zatrudnienia. Skup się na swoich osiągnięciach i silnych stronach. Zbyt wiele szczegółów spowoduje że czytelnik się rozkojarzy i nie przeczyta CV w całości. W czasie tak dużej konkurencji chcesz żeby pracodawcy pod wrażeniem Twoich umiejętności, ale nie chcesz ich zanudzić zbyt wieloma szczegółami.

 • Poproś swojego doradcę podatkowego lub sprawdź dobrą stronę internetową dotyczącą podatków które z Twoich wydatków podlegają ulgom. Możliwe że będziesz w stanie otrzymać zwrot podatku.

 • Sprawdź miejscowy urząd pracy. Mogą oni mieć inne kontakty, mogą również pomóc Ci w Twoim CV lub też dać pomocną radę w znalezieniu pracy. Możliwe że będziesz miał prawo do zasiłku. Niektórzy mają nawet zapewniony dostęp do osób pomagających z radzeniem sobie ze stresem który występuje podczas bezrobocia i spowolnienia gospodarczego.

 • Twój lokalny szpital może Ci zapewnić poradę od psychiatry bądź bezpłatną pomoc zdrowotną jeśli jesteś bezrobotny. Brak pieniędzy nie powinien powstrzymywać Cie od szukania pomocy kiedy będziesz jej potrzebować. Ciężka sytuacja ekonomiczna może sprawić poczucie desperacji, paniki, depresji lub nawet myśli samobójczych. Jeśli czujesz że potrzebujesz wsparcia psychiatry powinieneś odwiedzić lokalny szpital. Izby przyjęć również powinny przyjąć nie żądając od razu pieniędzy. Jeśli przechodzisz kryzys powinieneś zwrócić się o pomoc medyczną. Zawsze możesz zapłacić rachunki za szpital w ratach bądź zacząć je spłacać w ratach kiedy będziesz już zatrudniony.

Ostrzeżenia

 • Obecnie sprawy mają się nieciekawie. Nadchodzące spowolnienie jest powszechne i następuje po nim utrata wielu miejsc pracy. Porozmawiaj z kimś jeśli pewne rzeczy zaczną Cie przerastać.

 • Podczas tak wielkiej konkurencji pracodawcy będą bardziej wybiórczy. Nie kłam w swoim CV i nie naginaj swoich rzeczywistych umiejętności. Brak szczerości nie tylko będzie kosztować Cie utratę pracy ale również jakiejkolwiek perspektywy związanej z tą firmą. Nie eliminuj siebie z rynku pracy szukając zbyt dużych pieniędz

About

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *