Wednesday, 16/10/2019 | 6:20 UTC+2

Jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze

Post by relatedRelated post

Oszczędzanie pieniędzy jest jedną z tych rzeczy, o których łatwiej się mówi niż robi. Wymaga czegoś więcej niż tylko minimalizowania wydatków (chociaż i ten sposób może być bardzo skuteczny, ale i bardzo wymagający). Jak dużo pieniędzy zaoszczędzić, jak je odłożyć i jak się upewnić że tam zostaną? Poniższy artykuł podpowiada jak wyznaczyć realne możliwości oszczędzania, kontrolować swoje wydatki i przede wszystkim jak płacić samemu sobie.

Kroki

1. Ustal dlaczego chcesz oszczędzać. Jest to proste dla krótkoterminowych celów. Jeśli chcesz kupić grę komputerową, dowiedz się ile kosztuje. Jeśli chcesz kupić dom, ustal jak dużej zaliczki będziesz musiał dokonać. Przy długoterminowych celach, takich jak emerytura, wymagane będzie dokładniejsze planowanie (zaplanowanie jak dużo pieniędzy będziesz potrzebował, aby żyć na dobrym poziomie przez 20 lub 30 lat po przejściu na emeryturę). Będziesz się również musiał dowiedzieć w jaki sposób inwestycje pomogą Ci osiągnąć te cele. Przede wszystkim zlikwiduj swoje długi. Policzenie jak dużo wydajesz każdego miesiąca na uregulowanie swoich długów zilustruje, że eliminacja długu jest najszybszym sposobem do uwolnienia pieniędzy. Kiedy środki są uwolnione ze strony debetowej, mogą być łatwo przerzucone na stronę oszczędności.

2. Ustal ramę czasową. Na przykład: „Chcę kupić dom za dwa lata”. Ustal konkretną datę dla zakończenia krótkoterminowych celów, upewnij się również że cel jest osiągalny w wyznaczonym przez Ciebie czasie. Jeśli jest nieosiągalny, bardzo szybko możesz się zniechęcić.

3. Policz jak dużo będziesz musiał oszczędzać tygodniowo, miesięcznie bądź co każdą wypłatę, aby osiągnąć wyznaczony cel. Zdecyduj na jaki cel chcesz odłożyć pieniądze i sprawdź jak dużo musisz na niego odkładać. W większości przypadków najlepiej jest odkładać tą samą stała kwotę pieniędzy. Przykładowo, jeśli chcesz dokonać wpłaty 100 000 zł jako zaliczki na dom za 3 lata, będziesz musiał oszczędzać około 2777 zł miesięcznie. Ale jeśli Twoja pensja wynosi tylko 4000 zł, Twój cel może okazać się niemożliwy do wykonania, dostosuj więc ramy czasowe do możliwości finansowych.

4. Zapisuj swoje wszystkie wydatki. Oszczędzanie sprowadza się do dwóch czynności i różnicy pomiędzy nimi: jak dużo zarabiasz i jak dużo wydajesz. Łatwiej jest kontrolować to, jak dużo wydajemy, z tego powodu powinniśmy bardziej krytycznie przyjrzeć się naszym wydatkom. Zapisuj swoje wszystkie wydatki przez kilka tygodni albo przez kilka miesięcy. Bądź bardzo skrupulatny i postaraj się nie pomijać nawet najmniejszych wydatków. Podporządkuj każdy zakup do kategorii takich jak: czynsz, ubezpieczenie samochodu, opłaty za samochód, rachunek telefoniczny, media, gaz, jedzenie, zabawa, itp.

 • Zawsze miej ze sobą mały notes. Naucz się zapisywać każdy wydatek oraz nigdy nie wyrzucaj rachunków.

 • Raz w tygodniu usiądź z małym notesem i rachunkami. Zapisz swoje wydatki w większym zeszycie bądź w arkuszu kalkulacyjnym.

5. Ogranicz swoje wydatki. Przyjrzyj się wszystkim swoim wydatkom po okresie miesiąca bądź dwóch. Będziesz prawdopodobnie bardzo zdziwiony, kiedy zauważysz 300 zł wydanych na słodycze lub 100 zł wydanych na bilety do parkowania. Prawdopodobnie zobaczysz trochę więcej wydatków które możesz ograniczyć. W zależności od tego, jak dużo będziesz musiał zaoszczędzić, możesz być zmuszony do podjęcia trudniejszych decyzji. Pomyśl o swoich priorytetach i dokonaj cięć w obszarach, z którymi możesz przeżyć. Oblicz jak duże oszczędności mogą Ci przynieść cięcia w skali roku, zmotywuje Cie to do oszczędzania każdego grosika.

 • Zastanów się, czy możesz się przenieść do tańszego lokum bądź domu? Może istnieje możliwość refinansowania kredytu mieszkaniowego?

 • Pomyśl, czy możliwe jest skonsolidowanie Twoich długów tak, aby płacić mniejsze odsetki.

 • Pomyśl, czy możesz zaoszczędzić pieniądze na paliwie, bądź też zrezygnować z samochodu? Jeśli Twoja rodzina ma kilka samochodów, możecie pozostać tylko przy jednym.

 • Zasięgnij informacji na temat tańszego ubezpieczenia samochodowego. Sprawdź tak wiele ofert, jak to tylko możliwe i wybierz najlepszą. Pomyśl również o droższej opcji, jeśli istnieje możliwość odpisu od podatku.

 • Pomyśl o zrezygnowaniu z telefonu stacjonarnego i albo używaj tylko telefonu komórkowego albo oszczędzaj używając darmowej wersji Skype.

 • Pomyśl, czy możesz żyć bez kablówki lub telewizji satelitarnej.

 • Postaraj się oszczędzać na rachunkach za media (wodaelektryczność, gaz)

 • Pomyśl, czy możesz ograniczyć posiłki poza domem. Kupuj jedzenie w hurtowej ilości.

 • Postaraj się gotować więcej w domu. Prawdopodobnie możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na jedzeniu.

 • Jeśli jesteś palaczem, pomyśl o ograniczeniu lub rzuceniu palenia (jeśli palisz jedną paczkę dziennie jest to wydatek rzędu około 3000 zł rocznie)

6. Ponownie rozważ swoje cele oszczędnościowe. Odejmij swoje wydatki (te bez których nie możesz żyć) od pensji którą przynosisz do domu (po odjęciu wszystkich podatków). Jaka jest różnica? Zobacz czy wpisuje się ona w Twoje cele oszczędnościowe? Powiedzmy, że zdecydowałeś się żyć za 1500 zł miesięcznie, a Twoja pensja wynosi 2300 zł miesięcznie. To pozostawia Ci 800 zł oszczędności. Jeśli nie ma żadnej możliwości dopasowania oszczędności do swojego budżetu, przyjrzyj się celom na które oszczędzasz i zrezygnuj z mniej ważnych rzeczy bądź ponownie dostosuj ramy czasowe. Może będziesz musiał odłożyć kupno nowego samochodu na następny rok, pomyśl też czy rzeczywiście jest ci potrzebny nowy, wielki telewizor plazmowy.

7. Skonstruuj budżet. Kiedy w końcu uda Ci się osiągnąć równowagę pomiędzy zarobkami, wydatkami a oszczędnościami, skonstruuj budżet, aby wiedzieć jak dużo pieniędzy z pensji będziesz mógł przeznaczyć na daną kategorię rzeczy. Jest to szczególnie istotne dla wydatków zmiennych bądź tych, które mogą stanowić dla Ciebie wielką pokusę. (Na przykład „Będę wydawał tylko 30 zł miesięcznie na filmy/czekoladę/kawę/itp.”)

8. Przestań używać karty kredytowej. Płać za wszystko gotówką bądź przekazem pieniężnym. Nie używaj czeków. Dużo łatwiej jest wydać zbyt dużo pieniędzy jeśli pobierasz pieniądze z konta kredytowego, ponieważ nie masz pewności ile dokładnie pieniędzy się tam znajduje. Jeśli masz gotówkę, łatwiej możesz zauważyć zmniejszającą się ilość nadwyżki finansowej. Możesz nawet związać wcześniej ustaloną sumę pieniędzy przeznaczoną na dany wydatek, oznaczyć i trzymać osobno w słoiku (na przykład słoik na kawę, kolejny na gaz, jeszcze inny na nieprzewidziane wydatki). Kiedy będziesz wyciągał pieniądze ze słoika na konkretny wydatek, zobaczysz jak dużo pieniędzy pozostaje, będziesz również bardziej świadomy swojego limitu.

 • Jeśli musisz mieć kartę kredytową, a chciałbyś uniknąć pokusy jej codziennego używania, oznakuj tą sekcje swojego portfela napisem przypominającym Ci Twoje cele oszczędnościowe.

 • Karty kredytowe nie są z natury złem; wszystko to jest sprawą samokontroli. Jeśli używasz ich z odpowiedzialnością (na przykład spłacasz je każdego miesiąca), mogą Ci one nawet przynieść pewne korzyści. Powodem, dla którego większość firm kredytowych osiąga zyski, jest fakt, że ludzie wydają pieniądze, których w rzeczywistości nie posiadają. Jeśli nie jesteś jednym z ludzi, którzy spłatę karty kredytowej traktują jako świętość, zrezygnuj z wabiących promocji oferowanych przez firmy kredytowe (np. wypłata pieniędzy podczas płatności kartą kredytową, mile lotnicze itd.).

9. Otwórz oprocentowane konto oszczędnościowe. Dużo łatwiej jest śledzić swoje oszczędności, jeśli trzymasz je z boku pieniędzy przeznaczonych na wydatki. Konta oszczędnościowe posiadają zazwyczaj lepsze oprocentowanie niż konta oszczędnościowo-rozliczeniowe (jeśli w ogóle możliwe jest dostanie korzystnego oprocentowania na tym ostatnim). Pomyśl o wyżej oprocentowanych opcjach takich jak certyfikaty depozytowe lub koncie oszczędnościowo-depozytowym przy długoterminowych celach oszczędnościowych.

10. Wiedz gdzie masz pieniądze. I jak dużo ich posiadasz. Jeśli przez przypadek przekroczysz swój rachunek, narazisz się na wysokie odsetki karne; w gorszym przypadku, w miejscu w którym płaciłeś transakcja może zostać odrzucona, a następnie powtórzona, co spowoduje ponowne przekroczenie limitu i jeszcze większe odsetki karne. Może się to zdarzyć w sytuacji kiedy do przeprowadzenia udanej transakcji zabrakło 1 zł. Aby uniknąć tej sytuacji, zawsze powinieneś wiedzieć ile pieniędzy posiadasz na swoich kontach, tak, aby nigdy nie wydawać więcej niż posiadasz.

 • Przyjrzy się rachunkom oszczędnościowo-rozliczeniowym jak i oszczędnościowym które posiadają atrakcyjne oprocentowanie. Rozważ również certyfikaty depozytowe dla oszczędności długoterminowych z niskim ryzykiem.

11. Przede wszystkim zapłać samemu sobie. Oszczędzanie powinno być Twoim priorytetem, tak więc nie mów że zaczniesz oszczędzać jeśli cokolwiek zostanie na koniec miesiąca. Zdeponuj oszczędności na swoim koncie kiedy tylko dostaniesz swoją wypłatę. Łatwym, efektywnym sposobem rozpoczęcia oszczędzania jest po prostu deponowanie 10% każdej wypłaty na koncie oszczędnościowym. Jeśli dostaniesz wypłatę, powiedzmy 2000.98, przesuń kropkę o jedno miejsce w lewo i zdeponuj ta kwotę: tj. 200. Działa to sprawnie i nie wymaga wielkiego myślenia, po kilku latach możesz uzbierać „małą sumkę” oszczędności.

 • Możesz zlecić automatyczny przelew z rachunku rozliczeniowego na rachunek oszczędnościowy.

 • Wielu pracodawców pozwala odjąć oszczędności od Twojej wypłaty. Pieniądze są automatycznie deponowane na Twoim koncie oszczędnościowym, tak, że nawet nie widzisz ich na swoim odcinku wypłaty.

 • Możesz również zainwestować w swoją emeryturę, płacąc stałe składki i odkładając zapłatę podatku na przyszłość.

Wskazówki

 • Zawsze zawyżaj swoje wydatki i zaniżaj swoje zarobki

 • Jeśli możesz sobie pozwolić na współużytkowanie rzeczy, spróbuj to zrobić, poczynając od jedzenia, mieszkania a kończąc na urządzeniach gospodarstwa domowego. Wszystko może pozostać pomiędzy bliskimi przyjaciółmi, wkrótce również dowiesz się że Twoi przyjaciele robią tak samo i wszyscy na tym korzystacie.

 • Masz hobby? Dostosuj swoje fundusze na ten cel. Jednym z ważnych nawyków podczas oszczędzania i posiadania hobby takich jak składanie modeli, kolekcjonowanie gazet, kolarstwo, nurkowanie, itp. jest ustalanie żelaznych zasad że jakiekolwiek wydatki na hobby będą dostosowane to Twoich celów oszczędnościowych. Na przykład, jeśli kupisz sobie rękawiczki do jazdy za 45 zł, kolejne 45 zł powinieneś przeznaczyć na swoje oszczędności. Jeśli naprawdę poważnie myślisz o swoich oszczędnościach spróbuj podwoić tą stawkę. Takie plany oszczędnościowe będą miały dwie konsekwencje: będziesz oszczędzał bardziej regularnie i szybciej również udowodnisz ile w rzeczywistości jesteś w stanie wydać na swoje hobby jeśli kosztuje Cie ono 2 razy drożej

 • Jeśli otrzymasz nieoczekiwaną gotówkę, odłóż wszystko lub jej większość część na oszczędności, nie przestawaj jednak odkładać wcześniej ustalonych kwot. W taki sposób Twoje cele oszczędnościowe zostaną osiągnięte szybciej.

 • Podczas planowania wakacji, użyj internetu przeszukując specjalnych okazji. Niektóre strony oferują atrakcyjne zniżki na wakacje ponieważ są partnerami kurortów.

 • Dokonuj zakupów używając banknotów (ale nie wyliczoną gotówkę) i zawsze dodawaj pozostałą resztę do swoich oszczędności. Możesz do tego użyć skarbonki. Bilon może wydawać czymś mało znaczącym, jednak zbierany przez dłuższy czas może wspomóc Twoje oszczędności. Niektóre banki oferują obecnie darmowe przeliczanie monet. Po wymienieniu monet poproś aby należność wypłacono Ci w czeku tak że nie będziesz kuszony wydaniem nowo zdobytych pieniędzy.

Ostrzeżenia

 • Nigdy nie idź oglądać witryn sklepowych, posiadając przy sobie pieniądze. Będziesz tylko nęcony myślą ich wydania na rzeczy, na które nie możesz sobie pozwolić. Chodź na zakupy tylko z ustaloną z góry listą zakupów.

 • Po długim tygodniu pracy, możesz mieć zachciankę zakosztowania odrobiny luksusu, mówiąc sobie „zasługuję na to”. Pamiętaj, że rzeczy które sobie kupujesz nie są prezentami – są produktami handlowymi, produktami, za które musisz zapłacić. Powiedz sobie „oczywiście zasługuję na odrobinę przyjemności, ale czy rzeczywiście mogę sobie na nią obecnie pozwolić?”. Jeśli nie mogę sobie na nią pozwolić, wciąż jestem wartościową osobą i wciąż zasługuję na to, by dopiąć swoich celów oszczędnościowych!

 • Tak długo, jak nie jesteś w naprawdę desperackiej sytuacji (na przykład o krok od eksmisji wraz z trójką dzieci, które umierają z głodu), staraj się nie oszczędzać na swoim zdrowiu. Podstawowe kontrole u lekarza dla Ciebie, Twojej rodziny lub zwierzaka mogą zapobiec ogromnym wydatkom, kiedy Twój stan zdrowia będzie w naprawdę złej kondycji. Staraj się zapobiegać przyczynom zamiast wydawać fortunę na łagodzenie skutków.

About

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *