Monday, 22/4/2019 | 7:03 UTC+2

Jak nauczyć się szybko niemieckiego

jak łatwo nauczyć się języka niemieckiego

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak uczyć się niemieckiego szybko i efektywnie. Kluczem do szybkiej nauki tego języka jest opanowanie kilku technik pamięciowych, efektywne notatki, optymalne powtórki oraz jak najczęstszy kontakt z językiem mówionym i pisanym. Ucz się zatem mnemotechnik i szukaj kontaktu z niemieckim!

Kroki

 1. Ucz się niemieckich słówek z fiszek, to prosta i skuteczna metoda; tu znajdziesz dużo fajnych materiałów (serwis fiszkoteka.pl), możesz też stworzyć własne fiszki – robiąc je samodzielnie, przyswoisz słówka jeszcze szybciej.

 2. Używaj skojarzeń. Kojarz nowe słówka języka niemieckiego z poznanymi wcześniej (niekoniecznie w tym samym języku). Jeśli znasz angielski, będzie ci łatwiej, np. Apfel – apple.

 3. Koncentruj się na internacjonalizmach, np. ComputerTelefonRadio.

 4. Naucz się wizualizacji. Dziel nowe słówka na mniejsze fragmenty, których brzmienie przypomina brzmienie znanych wyrazów, np. niemiecki czasownik heißen w zwrocie: ich heiße (nazywam się) podziel na: hei + sseHei brzmi jak angielskie powitanie Hi!, a ssemożna skojarzyć z muchą tse-tse. Teraz wyobraź sobie, że spotykasz muchę tse-tse i mówisz jej Hi! Przedstawiasz się: Ich heiße Jan. (Ta technika pozwoli ci uniknąć częstego błędu wymowy: [s] – [z]).

 5. Metodą skojarzeń utrwalisz także gramatykę. Rekcja czasownika przysparza ci wielu problemów? Ponumeruj przypadki. Numer 3 to celownik. Buduj zdania z czasownikami wymagającymi celownika z trójką w treści, np. Du hast mir drei Mal geholfen. (helfen + Dativ)

 6. Zapamiętaj nazwy i kolejność przypadków za pomocą zdania Niania gna do Ali: 1) Nominativ (Niania), 2) Genitiv (gna), 3) Dativ (do), 4) Akkusativ (Ali).

 7. Zapamiętaj końcówki rzeczowników o danym rodzaju gramatycznym: męski: -ig, -ling, -or, -ismus (der Iglingorismus), żeński: -heit, -ung, -keit, -ei, -schaft, -ion (die Heitungkeiteischaftion), nijaki: -tum, -chen, -ma, -men, -tum (das Tumchenmamentum).

 8. Zamiast uczyć się z nudnych tablic gramatycznych, zrób własną tabelkę, na której zaznaczysz podobieństwa i różnice, np. 

Kategoryzuj:

Twórz kategorie przy nauce rodzajów gramatycznych, np. marki samochodów – rodzaj męski (der Mercedes, der BMW), nazwy rzek – rodzaj żeński (die Donau, die Weichsel), nazwy osobników młodych – rodzaj nijaki (das Kind, das Lamm).

 1. Notuj techniką mapy pojęć (concept map), mapy myśli (mind map) i asocjogramu. Uczyń notatki bardziej efektywnymi. Notuj przejrzyście i zaznaczaj związki pomiędzy pojęciami. Słowa-klucze oraz obrazki zostaną ci dłużej w pamięci. Twórz asocjogramy do każdego tematu, np. rodzina: Narysuj okrąg na środku kartki, w którym umieścisz słowa die Familie, a następnie narysuj promienie wychodzące z okręgu i zapisz na ich końcach słowa oraz wyrażenia, które kojarzysz z tematem, np. das Kind, die Eltern, (Kinder) erziehen. Jeśli zdecydujesz się na rozgałęzienia, np. die Eltern – die Mutter, der Vater, a do tego użyjesz kolorów i rysunków, to szybko powstanie mapa myśli.

 2. Myśl o języku niemieckim, a wkrótce zaczniesz myśleć w tym języku. Cokolwiek robisz, zastanów się, jak to wyrazić po niemiecku. Miej zawsze przy sobie słownik kieszonkowy, by znaleźć niemiecki odpowiednik. Możesz też naklejać małe karteczki post-it na przedmiotach w domu. Pamiętaj o dołączeniu do takich notatek informacji gramatycznych, np. der Tisch, e (am Tisch sitzen).

 3. Jak najczęściej stosuj techniki pamięciowe. Jedna z takich technik nosi nazwę LOCI. Metoda ta wykorzystuje zdolność prawej półkuli mózgowej do wyobraźni przestrzennej. Polega ona na wyobrażaniu sobie treści zapamiętywanego materiału w powiązaniu z różnymi miejscami dobrze znanego pomieszczenia. Twórz nietypowe połączenia danych miejsc z nowymi słówkami. Wtedy łatwiej je zapamiętasz, np. lew w szafie (der Löwe im Schrank). Staraj się łączyć słowa o tym samym rodzaju gramatycznym, czyli do szafy (der Schrank) włóż wszystkie męskie rzeczowniki. W procesie rozumienia i zapamiętywania tworzysz uporządkowane skojarzenia, które później pozwolą ci odnaleźć właściwy ślad pamięciowy.

 4. Buduj zdania z poznanymi słówkami i strukturami gramatycznymi, jednocześnie wyobrażając sobie sytuację, w jakiej mogłyby być użyte. Łącz zdania w historyjki, najlepiej o zabarwieniu humorystycznym. Wypowiadaj te zdania na głos i często powtarzaj podczas codziennych czynności (nie martw się, że rozmawiasz sam ze sobą).

 5. W każdej wolnej chwili słuchaj niemieckich nagrań (mp3) lub oglądaj niemieckie programy telewizyjne. Nie przerażaj się, że czegoś nie rozumiesz. Osłuchaj się. Zawsze dociekaj, w jakim kontekście zostało użyte dane wyrażenie.

 6. Czytaj artykuły w kolorowych magazynach specjalnie przygotowanych dla uczących się języka niemieckiego, np. Deutsch Aktuell.

 7. Rozmawiaj po niemiecku z kolegami, którzy opanowali ten język, a na późniejszym etapie nauki szukaj kontaktu z Niemcami.

 8. Często powtarzaj poznany materiał językowy. Możesz to robić za pomocą fiszekgier i zabaw językowych, wracania do notatek w postaci mapy myśli i rozwijania tych myśli, pisania wypracowań, wierszy, nagrywania się na dyktafon lub systematycznej pracy z kursem multimedialnym.

About

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *