Wednesday, 16/10/2019 | 6:19 UTC+2

Jak naprawić zatkany piksel w monitorze lcd

Jak naprawić zatkany piksel w monitorze lcd

Post by relatedRelated post

Przyczyną pojawienia się na ekranie naszego monitora LCD zatkanego lub martwego piksela (zazwyczaj stale ciemny punkt na ekranie) jest zwykle wadliwe działanie jednego z tranzystorów lub (w przypadku monitorów TFT LCD) nieprawidłowy rozkład cząsteczek ciekłego kryształu. Tego typu usterkę można z reguły usunąć.

Kroki

 1. Oprogramowanie

  Uszkodzone piksele można naprawić za pomocą bezpłatnego oprogramowania (np. JScreenFix, DPT, UDPixel). Działanie tych aplikacji polega na bardzo szybkim wyświetlaniu różnych kolorów co powoduje zmianę ładunku elektrycznego piksela. Jeżeli użycie programu nie pomoże, wypróbuj inne metody.

 2. Metody dotykowe

  • Nacisk

   1. Wyłączamy monitor.

   2. Przygotowujemy ściereczkę aby zapobiec porysowaniu ekranu.

   3. Potrzebny będzie długopis, ołówek lub inny tępo zakończony przedmiot. Najlepiej sprawdza się rysik do palmtopa.

   4. Składamy przygotowaną ściereczkę tak, aby przypadkowo jej nie przebić i nie porysować naszego ekranu.

   5. Naciskamy przyrządem, przez ochroną ściereczkę na monitor dokładnie w punkcie, w którym pojawił się uszkodzony piksel. Użycie zbyt dużej siły lub nacisk na nieuszkodzony fragment monitora może spowodować pojawienie się kolejnych zatkanych pikseli.

   6. Wciąż naciskając, włączamy monitor.

   7. Odkładamy przyrząd. Uszkodzony piksel powinien już działać poprawnie.

  • Pukanie

   1. Włączamy komputer wraz z monitorem.

   2. Wyświetlamy na monitorze jakiś czarny obraz, dzięki temu z łatwością zlokalizujemy uszkodzony piksel.

   3. Przygotowujemy długopis z okrągłym zakończeniem (ważne, aby nie posiadał ostrych krawędzi więc zatyczka musi być okrągła)

   4. Okrągłym końcem zaczynamy lekko pukać w uszkodzony piksel, na początku pukamy lekko tak, aby w miejscu puknięcia pojawił się biały odblask. Jeżeli się nie pojawia, nieznacznie zwiększamy siłę.

   5. Zaczynamy delikatnie pukać w uszkodzony piksel, zwiększając nieznacznie siłę na 5 do 10 stuknięć, aż piksel się naprawi.

   6. Wyświetlamy na monitorze biały obraz (np. pusty plik tekstowy) aby sprawdzić czy przypadkiem nie spowodowaliśmy dalszych uszkodzeń.

Wskazówki

 • Jeżeli nacisk i pukanie bezpśrednio w uszkodzony piksel nie pomaga, można wykonać te czynności bezpośrednio dookoła danego piksela. Jeżeli w pewnym momencie piksel zacznie migotać i drgać, należy skupić wszystkie działania w tym właśnie miejscu.

 • Chociaż metody te są powszechnie uznawane za skuteczne, nie zawsze dają natychmiastowe efekty. Czasami potrzeba kilku prób aby odnaleźć miejsce nacisku dokładnie na uszkodzony piksel.

 • Powyższe metody pomogą nam naprawić zatkany piksel. Martwych pikseli nie da się już naprawić. Różnia się one kolorem; martwe piksele są czarne natomiast zatkane są kolorowe, mogą być np. czerowne, zielone, niebieskie.

 • Alternatywną metodą może być delikatny masaż piksela przy użyciu wilgotnej (nie mokrej) miękkiej ściereczki.

 • Alternatywą do pukania może być użycie okrągłej gumki do mazania. W tym przypadku należy naciskać na piksel ze zmienną siłą.

 • Jeżeli żadna z metod nie pomogła należy zwrócić się do producenta i jeżeli uszkodzony monitor spełnia odpowiednie warunki gwarancyjne, poprosić o jego wymianę.

Ostrzeżenia

 • Nie próbuj rozkręcać monitora. W ten sposób złamiesz warunki gwarancji i producent nie zgodzi się na wymianę monitora.

 • Uważaj aby nie zalać sprzętu wodą.

 • Niektórzy uważają, że metody dotykowe mogą jedynie zwiększyć liczbę zatkanych pikseli; nie ma co do tego pewności.

 • Stosując te metody podejmujesz ryzyko związane z całkowitym uszkodzeniem monitora. W wyniku silnego nacisku i pukania monitor może pęknąć.

About

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *