Friday, 23/8/2019 | 11:11 UTC+2

Jak naprawić porysowaną płytę

Porysowana płyta jak naprawić

Chociaż płyty CD są niezwykle wytrzymałe, tak naprawdę nie da się zapobiec powstawaniu na nich rys. Efektem takich uszkodzeń jest np. przycinająca się muzyka lub po prostu utrata ważnych dokumentów nad którymi ciężko pracowaliśmy od kilku tygodni. Ale to jeszcze nie powód by rozpaczać ponieważ taką płytę można jeszcze uratować. Na rynku są dostępne różnego rodzaju zestawy do czyszczenia płyt a nawet maszyny do ich regeneracji, ale można też spróbować naprawić taką płytę samemu przy użyciu łatwo dostępnych środków.

Potrzebne rzeczy

 • Czysty, miękki, niezmechaciały materiał (ściereczki z mikrowłókien nadają się idealnie).

 • Woda (lub czysty spirytus).

 • Pasta wybielająca, drobnoziarnista emulsja polerska lub Brasso.

 • Płynny wosk, ewentualnie wazelina.

 • Rękawiczki bawełniane lub foliowe ułatwiają prace przy naprawianiu płyt.

 • Banan 😀

 • czosnek

Kroki

 1. Czyszczenie płyty. Nawet jeżeli nasza płyta nie jest porysowana i nie posiada widocznych uszkodzeń, może być pokryta kurzem lub innymi zanieczyszczeniami, co skutecznie uniemożliwi nam jej odtworzenie. Z tego właśnie powodu, naprawę płyty należy zawsze rozpoczynać od jej dokładnego wyczyszczenia.

  1. Umieść uszkodzoną płytę pod bieżącą ciepłą wodą aby usunąć kurz.

  2. Jeżeli płyta jest bardzo zanieczyszczona i ciepła woda nie wystarcza do usunięcia uporczywego brudu, nie zakręcając wody, delikatnie przecieraj płytkę palcem dodając trochę mydła w płynie lub innego łagodnego detergentu. Do czyszczenia można też wykorzystać czysty spirytus pamiętając, że nie należy go używać jednocześnie z żadną inną substancją czyszczącą. Aby zapobiec dalszemu porysowaniu płyty należy pamiętać o tym, aby przecierać płytę w lini prostej od środka do jej brzegu.

  3. Po dokładnym czyszczeniu należy otrzepać płytę z wody i zostawić do wyschnięcia (nie można wycierać płyty ręcznikiem lub szmatką oraz suszyć jej na słońcu).

 2. Sprawdzanie płyty. Często zdarza się, że dokładne wyczyszczenie wystarczy aby naprawić płytę. Jeżeli jednak problemy w odtwarzaniu występują nadal, spróbuj odtworzyć płytę w innym napędzie lub odtwarzaczu. Niektóre odtwarzacza radzą sobie lepiej z porysowanymi płytami niż inne, dlatego najlepiej sprawdzić naszą płytę używając napędu komputera lub radia samochodowego.

 3. Kopia zapasowa. Jeżeli uda się odtworzyć płytę w napędzie komputera to niewykluczone, że będzie można ją także skopiować. Być może nasza nagywarka będzie w stanie odczytać płytę na tyle dobrze aby wypalić nową, idealnie działającą kopię. Można tego spróbować nawet jeżeli napęd nie odczytuje poprawnie całej zawartości płyty.

 4. Lokalizacja rysy uniemożliwiającej odczyt. Odnalezienie rysy najbardziej naruszającej strukturę płyty znacznie ułatwi jej naprawę. W tym celu należy dokładnie obejrzeć spód płyty i zlokalizować największe uszkodzenia. Zarysowania prostopadłe do spiralnej ścieżki zapisu, czyli te biegnące mniej więcej w linii prostej od środka do brzegu płyty, mają z reguły niewielki lub żaden wpływ na jakość odczytu. Najbardziej szkodliwe są zarysowania przebiegające wzdłuż spirali zapisu. Jeżeli na naszej płycie audio widocznych jest wiele rys, a mimo to przycina się ona tylko podczas odtwarzania jednego lub dwóch utworów, to można określić w którym miejscu znajduje się utrudniające odczyt zarysowanie. Pierwsza ścieżka na płycie nagrana jest najbliżej jej środka, a następne utwory biegną po spirali w kierunku jej brzegu.

 5. Odzyskiwanie danych. Wiele programów do wypalania płyt jest w stanie odczytać dane nawet po wyświetleniu błędu (np. błędu spowodowanego przez natrafienie na rysę uniemożliwiającą odczyt danego sektora). Jeżeli program nie będzie potrafił odczytać sektora, wypełni lukę danymi lub będzie go próbował odczytać kilka razy przy niewielkiej prędkości. Taką funkcję posiada Nero (Windows) lub Ddrescue (Linux). Programy te często pomagają w odzyskaniu danych i są szczególnie skuteczne w przypadku płyt audio. Ponieważ metoda ta nie niesie ze sobą żadnego ryzyka zniszczenia płyty (w przeciwieństwie do tych przedstawionych poniżej), warto ją wypróbować zanim przejdzie się do bardziej drastycznych sposobów naprawiania płyty. Jeżeli, w wyniku nieprawidłowego wykonania poniższych czynności, uszkodzimy płytę, programy te mogą nam pomóc w odzyskaniu danych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ze względu na wielokrotne próby odczytu z niską prędkością, programy mogą potrzebować kilku godzin na odzyskanie danych (w systemie Windows zajmuje to ok. 2 godz.).

 6. PolerowanieUwaga! Nieprawidłowe wykonanie może uszkodzić płytę! Stosować tylko w ostateczności, po dokładnym przeczytaniu instrukcji! Polerując porysowaną płytę ścieramy jej wierzchnią warstwę przez co zarysowania stają się płytsze. Do polerowania można wykorzystać niektóre domowe środki takie jak pasta do zębów (najefektywniejsze są pasty wybielające zawierające dużo sody) lub Brasso (preparat do czyszczenia mosiądzu i metali kolorowych). Można też spróbować drobnoziarnistej(!) emulsji polerskiej używanej do polerowania samochodów.

  1. Nanieś niewielką ilośc pasty (nie wolno stosować żelu) lub preparatu Brasso na miękki, czysty, niezmechaciały kawałek materiału (np. nieużywany podkoszulek) lub na chusteczkę do czyszczenia okularów.

  2. Delikatnie rozcieraj pastę (10 do 12 pociągnięć) na płycie w linii prostej, od jej środka do brzegu (niczym szprychy w kole roweru). Ruchy okrężne mogą porysować płytę. W miarę możliwości, należy skupić swoje działania w miejscu w którym wcześniej zlokalizowaliśmy utrudniającą odczyt rysę lub rysy.

  3. Poleruj płytę w ten sposób przez kilka minut. W razie potrzeby nanieś ponownie niewielką ilość preparatu. Pamiętaj aby nie pocierać płyty bardzo mocno.

 7. Czyszczenie płyty z preparatu czyszczącego. Jeżeli używałeś pasty do zębów, bardzo dokładnie opłucz płytę w ciepłej wodzie i pozostaw do wyschnięcia. Przed włożeniem płyty do napędu upewnij się czy nie ma na niej śladów pasty. Jeżeli używałeś Brasso, zetrzyj nadmiar preparatu i pozostaw do wyschnięcia. Następnie, używając czystego kawałka materiału, ponownie przetrzyj delikatnie płytę.

 8. Sprawdzanie płyty. Jeżeli płyta w dalszym ciągu nie działa, wypoleruj ją ponownie. Tym razem polerka powinna trwać ok. 15 minut lub do momentu prawie całkowitego zaniku zarysowania. Powierzchnia wokół rysy powinna się błyszczeć (mogą się także pojawić liczne, drobne ryski). Jeżeli, pomimo ponownego polerowania płyta wciąz nie działa, uszkodzenie może być zbyt głębokie lub zlokalizowana przez Ciebie rysa nie jest tą która uniemożliwia odczyt.

Woskowanie

 1. Jeżeli wypolerowanie nie przyniosło pożądanego efektu, nanieś na płytę bardzo cienką warstwę wazeliny, płynnego wosku, bezbarwnej pasty do butów lub wosku do mebli. Następnie, zetrzyj z płyty (stosująć ruchy w linii prostej, od środka płyty do jej brzegu) nadmiar preparatu, używając do tego czystego, miękkiego i niezmechaciałego kawałka materiału. W przypadku użycia wosku należy zastosować się do instrukcji znajdującej się na jego opakowaniu (niektóre rodzaje wosku muszą wyschnąć zanim możne je zetrzeć, niektóre trzeba ścierać gdy są jeszcze mokre).

 2. Ponownie sprawdź płytę. Jeżeli zastosowanie wosku lub wazeliny pomogło, natychmiast zrób kopię zapasową płyty ponieważ ta metoda gwarantuje tylko tymczasowe działanie.

Nagrzewanie żarówką

 • Uszkodzoną płytę można naprawić nagrzewając ją lampką biurową lub każdą inną lampą ze zwykłą żarówką o mocy 60W. W tym celu należy nałożyć płytę na palec wskazujący i zbliżyć ją, porysowaną stroną, na odległość ok. 10 cm od żarówki. Następnie, przez ok. 20 sekund, obracamy płytę wokół palca i gdy płyta jest jeszcze gorąca, wkładamy ją do napędu (metoda ta nie zawsze okazuje się skuteczna).

Maszyny do regeneracji

 1. Jeśli płyta w dalszym ciągu nie działa poprawnie należy udać się do renomowanego sklepu muzycznego lub wypożyczalni płyt DVD i zapytać się czy nie można u nich naprawić płyty, oczywiście za niewielką opłatą. Niekóre tego typu sklepy posiadają własne maszyny do regeneracji płyt które fantastycznie potrafią naprawić uszkodzony nośnik.

 2. Jeżeli posiadasz wiele uszkodzonych płyt, warto pomyśleć o zakupie tego rodzaju maszyny. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Banan

 1. Przetnij banana na pół. Następnie jedną połówką posmaruj płytę (a drugą możesz zjeść). Zostaw na chwilę i wyczyść ją.

Wskazówki

 • Jeżeli żadna z metod nie pomogła, wykorzystaj płytę jako podkładkę pod piwo 🙂

 • Ze względu na bardzo głębokie zarysowania, niektórych płyt nigdy nie uda się odtworzyć. Do naprawy tych poważnie uszkodzonych może być konieczne użycie profesjonalnych maszyn do regeneracji.

 • Aby upewnić się, czy aluminiowa warstwa uległa uszkodzeniu należy popatrzeć na płytę pod światło. Jeżeli światło przechodzi przez płytę i widoczne są niewielkie dziurki, oznacza to, że warstwa jest uszkodzona i prawdopodobnie płyty nie będzie już można naprawić.

 • Zanim zabierzesz się za naprawę płyt na których przechowujesz ważne dane, warto poćwiczyć na mniej istotnych, uszkodzonych nośnikach aby nabrać wprawy.

 • Wcześniejsze wykonanie kopii zapasowej jest zawsze dobrym pomysłem.

 • Jeżeli nasza płyta jest porysowana ale mimo to wziąż działa bez zarzutu, zrób kopię zapasową zanim zaczniesz ją naprawiać.

 • Upewnij się czy płyta jest w rzeczywistości porysowana. Jeżeli nie posiada widocznych rys, problemem może być zabrudzenie lub niesprawny napęd. Przedstawione powyżej etapy powinny pomóc w określeniu źródła problemu.

 • Bardzo głębokie uszkodzenia są nieodwracalne. Jednakże, ze względu na sposób w jaki zapisywane są dane na płycie, wyczyszczenie powierzchni wokół takiego uszkodzenia może pomóc odzyskać część danych; duża ilość niewielkich zarysowań może być równie szkodliwa co jedna głęboka rysa.

 • Jeżeli na uszkodzonej płycie znajdują się bardzo ważne dane, warto ją naprawić w profesjonalnym zakładzie, zanim sami zabierzemy się za jej regenerację.

 • Na rynku dostępnych jest wiele drogich zestawów do regeneracji uszkodzonych płyt, jednak niewiele z nich daje równie dobre efekty co pasta wybielająca lub Brasso.

Ostrzeżenia

 • Sprawdzając uszkodzenia warstwy aluminiowej nie należy patrzeć zbyt długo na źródło światła. Żarówka o mocy 60W-100W wystarczy w zupełności więc nie wykorzystuj do tego promieni słonecznych!

 • Nieprawidłowe wykonanie któregokolwiek z wyżej wymienionych sposobów (np. zbyt mocne, okrężne polerowanie) może skrócić żywotność naszej płyty.

 • Aby zapobiec uszkodzeniu napędu, należy upewnić się czy płyta jest kompletnie sucha oraz czy nie znajdują się na niej resztki substancji czyszczących np. pasty lub emulsji polerskiej.

 • Preparat Brasso wolno stosować tylko i wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, uważając przy tym aby nie wdychać powstałych oparów. Przed użyciem środków chemicznych zawsze należy czytać instruckcję oraz ostrzeżenia ponieważ niektóre z nich (np. czysty spirytus) sa łatwopalne i mogą spowodować porażnienia skóry, oczu lub dróg oddechowych.

 • Obchodząc się z płytą, nigdy nie wolno wykonywać ruchów okrężnych na stronie zapisu. Aby zapobiec uszkodzeniu danych należy stosować ruchy w linii prostej, od środka do brzegu płyty.

 • Powierznia na której polerujemy płytę powinna być idealnie płaska i solidna, ale nie za twarda. Warstwa ochronna płyty jest bardzo cienka i łatwo można ją naruszyć, co spowoduje nieodwracalne uszkodzenie nośnika. Gdy użyjemy dużej siły na płycie leżącej na zbyt miękkiej powierzchni, możemy ją złamać lub ulegnie ona delaminacji (nieodwracalnemu odkształceniu).

 • Dotykając płyty palcami zostawiamy na niej nasze odciski oraz zanieczyszczenia, co może negatywnie wpłynąć na jej odczyt. Płytę należy trzymać używając dziurki w jej środku.

 • Płyty nie można nagrzewać przez więcej niż 20 sekund. Nawet żarówka o mocy 60W jest w stanie stopić płytę.

About

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *