hits counter
Osobiste
Widok

Jak oszukać wariograf (wykrywacz kłamstw)

Z Praktypedia


Wstęp

Jest wiele sytuacji, w których możesz zostać poddany badaniu na wykrywaczu kłamstw. Badanie to może być źródłem ogromnego lęku, zwłaszcza dlatego, że zazwyczaj niewinni ludzie nie oblewają go bez powodu. Może to skutkować problemem ze znalezieniem pracy lub błędnymi oskarżeniami o popełnienie przestępstwa. Dlaczego? Ponieważ wariografy są dalekie od doskonałości. W rzeczy samej, wielu ekspertów uważa ich zastosowanie za śmieszne, a prawie wszyscy naukowcy, którzy zajmowali się nimi (w tym również administratorzy wariografów) zdają sobie sprawę z tego, że ich działanie jest bardzo ograniczone. Na szczęście, właśnie z tego powodu łatwo je oszukać. Więc jeśli albo nie chcesz, żeby twój przyszły pracodawca wiedział o błędach twojej młodości, albo chcesz przestać się denerwować możliwością oblania testu na wykrywaczu kłamstw, przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się jak przejąć kontrolę nad swoim przesłuchaniem.

Kroki

  1. Jeśli możesz to odmów poddania się badaniu na wykrywaczu kłamstw. Gdy zrobisz to podczas procesu rekrutacji do pracy to najprawdopodobniej nie zostaniesz zatrudniony, ale pewnie nie zostaniesz zwolniony, jeśli skorzystasz z tej możliwości będąc pracownikiem. W USA pracodawcy sektora prywatnego nie mogą rozwiązać umowy z pracownikiem ani podjąć innych działań mających na celu pogorszenie jego sytuacji tylko dlatego, że odmówił badania (co innego tyczy pracowników państwowych). Jeśli badania wariograficzne jest częścią dochodzenia kryminalnego to powinieneś odmówić nawet gdy jesteś niewinny, ponieważ wynik badania może okazać się ‘fałszywie niekorzystny’. W sądach natomiast badania wariograficzne są traktowane jako niedopuszczalne dowody.
  2. Dowiedz się więcej o wariografach. Fakt, że czytasz ten artykuł to krok w dobrym kierunku, ale jeśli będziesz miał bezpośrednio do czynienia z wariografem, dowiedz się o nim jeszcze więcej. Musisz wiedzieć, że wariografia to nie nauka ścisła, a jako nauka w ogóle jest dopiero w powijakach a jej odkrycia są często błędne.
  3. Dowiedz się czego szuka osoba przeprowadzająca badanie. Celem badania jest uzyskanie odpowiedzi na pytania w rodzaju 'czy jesteś szpiegiem?’ lub ‘czy zażywałeś narkotyki?’. Zostanie ci zadane wiele niewygodnych pytań, ale tylko niektóre będą istotne dla śledztwa. Jeśli jest to badanie związane z postępowaniem kryminalnym, będziesz wiedział które z nich są ważne. W przypadku rekrutacji nie możesz być pewnym co najbardziej interesuje pracodawcę.
  4. Potraktuj cały ‘dzień badania wariograficznego' jako test. Podejdź do tego badania jak do najpoważniejszej rozmowy o pracę. Ubierz się zachowawczo i stosownie, postaraj się zrobić dobre wrażenie przed testem, nie spóźniaj się i nie przekładaj testu. Twój każdy ruch będzie dokładnie obserwowany. Licz się możliwością użycia ukrytych kamer w poczekalni i ubikacji, oraz z kamerą i lustrem weneckim w miejscu gdzie zostanie przeprowadzone badanie. Reasumując, twoje badanie wariograficzne rozpocznie się długo przed tym jak zostaniesz podłączony do wykrywacza kłamstw i zakończy się w momencie opuszczenia miejsca badania.
  5. Zidentyfikuj rodzaj zadawanych ci pytań. Są trzy podstawowe rodzaj pytań: istotne, nieistotne i kontrolne. Pytania nieistotne to te, które są oczywiste, np. „Jak masz na imię?” czy “Czy jadłeś kiedykolwiek makaron?”. Pytania istotne to te, które są ważne, np. „Czy kiedykolwiek okradłeś pracodawcę?”. Pytania kontrolne mają na celu porównanie twoich reakcji na pytania istotne. Są to z reguły pytania, na które praktycznie każdy może odpowiedzieć „tak”, ale czuje się trochę nieswojo odpowiadając na nie, np. „Czy kiedykolwiek oszukiwałeś w jakiejś grze?”. Zazwyczaj przed testem, osoba osługująca wariograf przeczyta ci wszystkie pytania. To dobra okazja na pogrupowanie sobie pytań w myślach.
  6. Nie przyznawaj się do niczego istotnego. Praca osoby obsługującej wariograf polega na tym, żeby wydobyć z ciebie informację, a proces badania można poniekąd nazwać podstępną sztuczką mającą na celu zmuszenie cię podstępem do przyznania się do czegoś. Niezależnie od przebiegu badania nigdy nie zdradzaj nic istotnego. Osoba obsługująca wariograf najprawdopodobniej będzie próbowała cię przekonać, że potrafi zauważyć twoje kłamstwo. Nie daj się na to nabrać. Oczywiście, chcąc wyjść, na ogólnie rzecz biorąc, uczciwą osobę nie bój się przyznać do drobnych rzeczy w pytaniach kontrolnych. Upewnij się tylko, że nie są to pytania istotne dla badania.

Podobne porady

Google Adsense

Autorzy

Michał Cyfert, Augustyn44, Anonim, Lenka, Silesia IT

Skomentuj

Czy porada była trafna?

Komentarze

2012-02-03 14:22:41Ratujpc napisał(a):
Kiepski artykuł, zdecydowanie. Polecam naszą stronę: http://www.ratujpc.pl
2012-01-27 17:15:35Detektywlondyn napisał(a):
Wiekszosc wiadamosci zawartych powyzej wyssanych z palca !!! Jesli ktos ma sie poddac testowi radze sie skontaktowac z fachowcem zanim bedzie za pozno !!!
2011-07-17 13:07:59Bester napisał(a):
Jak oszukać wykrywacz kłamstw? Jak oszukać wariograf? Cała prawda o badaniu wariografem tylko na http://antywariograf.pl
2011-03-05 23:16:56Bisko napisał(a):
słyszałem, że w trakcie badania umiejętna stymulacja nerwów może oszukac wariograf. Można to zrobic np. wbijająć sobie szpilke w stope w trakcie udzielania odpowiedzi na banalne pytania
2010-01-15 00:53:45Slawek1985 napisał(a):
To pisał koles ktory dostał 25lat przez wariograf. Pozdrawiam
2009-09-05 04:14:20Piotrek1177 napisał(a):
Nie wiem kto jest autorem tego artykułu jednak mogę powiedzieć że jest bzdurny. Nie zauważyłem nic wspólnego w tytule i treści, brak przesłanek do tego by na podstawie tych kilku punktów udało się komukolwiek oszukać prowadzącego badania jak i zmienić rejestrowane parametry. Faktem jest, że w stosunkach pracowniczych poddanie się badaniu wariograficznemu jest całkowicie dobrowolne. Żaden sąd nie orzeknie o winie tylko na podstawie wyniku badania wariograficznego ponieważ nie jest to dowód tylko poszlaka. Wynik badania absolutnie nie ma żadnego znaczenia jeśli bierze się pod uwagę mówienie prawdy lub kłamstwo. Nie ma żadnych naukowych podstaw aby uważać że na podstawie analizy wyniku badania wariograficznego można z dowolnym prawdopodobieństwem ocenić czy ktoś emocjonalnie ma związek z poruszaną w badaniu kwestią. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje fizjologiczna oznaka kłamstwa. Komentarz z dnia 18 grudnia 2008 a raczej jego autor mija się z faktami i chyba nie miał nigdy do czynienia z badaniami poligraficznymi/wariograficznymi.
2009-01-27 17:29:06212.76.37.160 napisał(a):
Otóż, panie kolego, jedna sprawa to dowiedzieć się prawdy, a druga móc to udowodnić przed sądem. Moim zdaniem autor ma rację.
2008-12-18 12:46:12195.205.186.106 napisał(a):
Dobrze się usmiałem czytając ten artykuł. Widać, że pisał go ignorant w zakresie badań. Już w pierwszym punkcie pisze nieprawdę. Cytat-"W sądach badania traktowane są jako niedopuszczalne dowody". Proponuję zerknąć do kodeksu karnego. Jesli zawarte tam przepisy nie są uznawane przez sądy to życzę powodzenia w takim rozumowaniu. Nie będę dalej się pastwił nad wypisywanymi tu bzdurami. Jeśli ktoś wierzy, że tak łatwo oszukać to po co ma odmawiać badania?? Pozostawiam to bez komentarza :-))
Nawigacja
Narzędzia