hits counter
Osobiste
Widok

Jak nauczyć szczeniaka czystości

Z Praktypedia


Wstęp

Przynieśliśmy do domu szczeniaka. Jest śliczny, słodki i cała rodzina skupia na nim swoją uwagę. Aż tu nagle, zaraz po zabawie psiak przykuca i zostawia mokrą plamę na naszym ukochanym, drogim dywanie.

Wskazówki

  • Trening czystości to podstawowa umiejętność jaką nabywa pies. Wbrew pozorom wystarczą 2 - 3 tygodnie by nauczyć naszego pupilka gdzie ma załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Potrzeba tylko chęci, czasu, cierpliwości i uważnej obserwacji zwierzaka.

A wiec, do dzieła! Nasze szczenię zapewne przechodzi właśnie kwarantannę poszczepienną, co oznacza że nie możemy wyprowadzać go na dwór i musimy urządzić mu toaletę w domu. Kupujemy kuwetę dla szczeniąt lub zaopatrujemy się w dużą ilość gazet. Kuweta dla psów przypomina kocią kuwetę, jest jednakże dużo niższa i składa się z podstawy i nakładki oraz jest dostępna w różnych rozmiarach. Pomiędzy tymi dwoma elementami zakłada się wkład, który działa tak jak niemowlęce pieluszki. Jak często zmieniać wkłady? To zależy głównie od wielkości pieska. Ośmiotygodniowy york dłużej będzie korzystał z jednego wkładu niż jego rówieśnik, nowofundland.

  • Jeśli widzimy, że nasz pupil właśnie ma zamiar się załatwić, to natychmiast przenosimy go do kuwety lub na gazety. Kiedy już skorzysta ze swojej toalety, obficie go nagradzamy. Musimy pamiętać by nagroda następowała od razu a nie np. po minucie, ponieważ pies nie skojarzy wtedy faktu załatwiania się z nagrodą. Nagrodą może być smakołyk (malutki!!!), głaskanie, tulenie, słowna pochwała. Musimy uważnie obserwować szczenię i konsekwetnie przenosić go we właściwe miejsce, a po kilku, kilkunastu próbach pies powinien już sam podążać w stronę kuwety lub gazet.

Dobrze wiedzieć kiedy czworonóg z dużym prawdopodobieństwem będzie siusiał i wykazać się wtedy szczególną czujnością. Na pewno po każdym obudzeniu się, po jedzeniu a także po zabawie. Dwu - trzymiesięczny psi osesek musi opróżniać pęcherz średnio co 3 godziny, z przerwą na nocny sen. Pamiętajmy tylko, że każde zwierzę jest inne i te 3 godziny w przypadku naszego psa mogą skrócić się do 2, podczas gdy pies naszego sąsiada wytrzyma 5 godzin! Od momentu, w którym skończy się poszczepienna kwarantanna zamieniamy załatwianie się w kuwecie (na gazetach) na załatwianie się na dworze. Zakładam, że przyzwyczailiśmy pieska do obroży i smyczy, bo nie wyobrażam sobie biegającego luzem szczeniaka np. na osiedlu. Samochody, inne psy.... strach pomyśleć! Na początek przenosimy psią toaletę coraz bliżej drzwi wejściowych. Każdego dnia po kawałku. Niedawno, w wiadomych sytaucjach wkładaliśmy czworonoga do kuwety, albo sam do niej wchodził, od tej chwili wynosimy go prędko na dwór. O nagradzaniu pamiętamy, prawda? Na kilka dni zostawiamy jeszcze kuwetkę w domu, ale postarajmy się by pies nie miał okazji z niej skorzystać, czyli wyprowadzamy go na dwór. Psy instyktownie wolą załatwiać się poza miejscem, w którym śpią i jedzą, więc nauka powinna pójśc szybko. Powodzenia!

Ostrzeżenia

  • Pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie. NIE KARZEMY PSA jeśli zdarzy mu się załatwić w innym miejscu niż to do tego przeznaczone!!! Niedopuszczalne jest wsadzanie psiego pyska w odchody, krzyki czy bicie!!! Karcenie w bolesny sposób to najkrótsza droga do tego, by wyrosła nam nieprzewidywalna, agresywna bestia!!!

Największą karą dla psa jest brak nagrody. To wystarczy.

Google Adsense

Autorzy

M. Maurice , Administrator, Anonim

Skomentuj

Czy porada była trafna?

Komentarze

2010-04-27 06:44:08Kasiek4121 napisał(a):
A co poradzicie na to ,jak piesek bardzo boi załatwić się na dworze?Mimo czestych spacerków co 2 godziny jeszcze nigdy nie zrobił siusiu na powietrzu?
Nawigacja
Narzędzia