hits counter
Osobiste
Widok

Jak malować oczy

Z Praktypedia

Spis treści

Wstęp

Nie jesteś pewna jak zrobić makijaż oczu? Ten artykuł pomoże ci określić kształt oczu i dobrać makijaż, który uwydatni ich piękno.

Makijaż oczu - kroki

Określ kształt oczu:

 1. Usiądź przed lustrem w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.
 2. Sprawdź odległość między swoimi oczami. Jeżeli jest mniejsza niż długość oka to masz blisko osadzone oczy. Jeżeli odległość jest większa to masz szeroko osadzone oczy. Jeżeli jest równa długości oka, to nie musisz jakoś specjalnie dostosowywać do nich swojego makijażu.
 3. Przyjrzyj się otwartemu oku. Jak dużą część powieki możesz dostrzec? Jeżeli nie możesz wogóle dostrzec powieki ruchomej, to masz oczy przysłonięte. Jeżeli możesz dostrzec część powieki, to są to oczy głęboko osadzone. Przy tym typie oczu możesz dostrzec część powieki przy zewnętrznych kącikach oczu, ale powierzchnia ta zmniejsza się i znika w miarę zbliżania do wewnętrznych kącików oczu. Masz oczy standardowe jeżeli wzdłuż linii rzęs widzisz równomierną powierzchnię powieki.
 4. Zwróć uwagę na kąciki oczu. Jeżeli zewnętrzne są wyraźnie wyżej niż wewnętrzne to masz oczy w kształcie migdała. Jeżeli na odwrót, to są to oczy o opadających kącikach.
 5. Jaki kształt ma samo oko? Oczy mogą być wąskie i podłużne, owalne lub wręcz okrągłe (największe, najbardziej "otwarte" oczy, jednak wymagające nieco przedłużenia).

Określ kolory, które pasują do Twojego oka:

 1. Oczy niebieskie: fiolety i szarości, grafit, ciemny niebieski lub granatowy (niebieski o ton ciemniejszy od twoich oczu wydobędzie ich kolor), czarny wymieszany z granatem dla efektu przydymionego oka, na wyjątkowe okazje srebro, turkus i fuksja;
 2. Oczy zielone: brązy, odcienie brzoskwiniowe, fiolety (wydobywają kolor oczu przez kotrast), ciemne zielenie i khaki (wydobywają kolor poprzez pokrewieństwo), na wyjątkowe okazje złoto, soczyście zielony, jasno zielony, jaskrawy fiolet;
 3. Oczy brązowe: miedź, brąz, brzoskwiniowy róż, beż, odcienie khaki, na wyjątkowe okazje mandarynkowy, ciemnoniebieski, ostry róż, ostra zieleń (kontrast sprawia, że oczy brązowe wyglądają ciekawiej);
 4. Kolory bezpieczne: dla wszystkich kolorów oczu dobry jest makijaż w stylu zadymionego oka (czarna lub granatowa baza z jasnymi cieniami w górnej części oka), a na wyjątkowe okazje srebrzyste cienie.

Wskazówki

Jak malować różne rodzaje oczu: Grafika:EYES.jpg

 • Oczy blisko osadzone: by wydawały się szerzej rozstawione należy skoncentrować najciemniejsze kolory (lub najbardziej intensywne) przy zewnętrznych kącikach oczu, a nawet rozetrzeć je daleko poza kąciki; kreski nie powinny obejmować całego oka (możesz pomalować zarówno dolną jak i górną powiekę, ale zacznij kreskę mniej więcej ćwierć długości oka od środka, kreska powinna być grubsza przy zewnętrznych kącikach); także rzęsy (górne i dolne) wytuszuj w stronę zewnętrznych kącików.
 • Oczy szeroko osadzone: by wydawały się bliżej osadzone skoncentruj najciemniejsze kolory przy wewnętrznych kącikach oczu, a na resztę oka nałóż cienie bardziej stonowane lub neutralne; kreskę możesz śmiało pociągnąć dookoła oka; mocno wytuszuj rzęsy z górnej i dolnej powieki bliżej wewnętrznych kącików oczu.
 • Oczy głeboko osadzone: muszą zostać "wyciągnięte"; użyj jasnego cienia na całej powiece ruchomej, średniego odcienia na załamaniu powieki i najbardziej intensywnego tuż ponad linią rzęs; narysuj kreskę tylko na górnej powiece i wytuszuj tylko górne rzęsy; unikaj ciemnych kolorów powyżej powieki ruchomej;
 • Oczy przysłonięte: musisz "stworzyć" im powiekę ruchomą; użyj jasnego cienia przy wewnętrznych kącikach oczu i powyżej powieki ruchomej, a kolorem ciemniejszym pokryj załamanie powieki i ukrytą powiekę ruchomą; narysuj kreskę na górnej powiece i wytuszuj górne rzęsy by otworzyć oko.
 • Oczy w kształcie migdała: pozwalają na eksperymentowanie z rozmaitymi typami makijażu; nałóż jasny cień na całą powierzchnię pomiędzy brwią, a rzęsami, natomiast ciemniejszy odcień z tej samej tonacji nałóż na zewnętrzne kąciki oczu i rozetrzyj by się łagodnie połączyły; narysuj kreskę na górnej powiece, jeżeli chcesz by oczy wydawały się bardziej okrągłe nie doprowadzaj jej do końca zewnętrznego kącika oczu; wytuszuj górne rzęsy, zwłaszcza przy zewnętrznym kąciku.
 • Oczy o opadających kącikach: by nieco podnieść kąciki oczu narysuj kreskę na górnej powiece i rozetrzyj; nałóż ciemny cień na zewnętrzne 2/3 powieki i rozetrzyj do góry i na zewnątrz; mocno wytuszuj górne rzesy przy zewnętrznym kąciku oka.
 • Oczy małe: by wydawały się większe, nałóż jasne pastelowe cienie na powiekę ruchomą, ciemniejsze na załamanie powieki i podkreśl rozświetlającym cieniem powierzchnię pod brwią; używaj jasnego i delikatnego eyelinera na górną i dolną powiekę; nakładaj maskarę na górne i dolne rzęsy.
 • Duże oczy: należy trochę stonować by nie zdominowały twarzy; użyj ciemnego cienia na całej powiece ruchomej i na załamaniu powieki; użyj jasnego cienia na powierzchni pod brwią; narysuj kreskę dookoła oka i mocno wytuszuj wszyctkie rzęsy.
 • Oczy okrągłe: musisz sprawić by wyglądały na nieco dłuższe niż są w rzeczywistości; nałóż jasny kolor na całą górną powierzchnię oka, użyj ciemniejszego cienia aż do załamania powieki i dalej poza zewnętrzny kącik oka, a także na zewnętrzną krawędź dolnej powieki; narysuj kreskę na górnej i dolnej powiece tak by była grubsza przy zewnętrznym kąciku, pociągnij kreskę dalej poza zewnętrzny kącik; wytuszuj górne rzęsy, mocniej przy zewnętrznym kąciku.

Ostrzeżenia

 • Każde oko jest inne, nic nie stoi na przeszkodzie byś miała oczy łączące dwie lub więcej wymienionych powyżej cech charakterystycznych. Nie bój sie eksperymentować.

Podobne porady

Google Adsense

Autorzy

F leja, Lenka

Skomentuj

Czy porada była trafna?

Komentarze

Nawigacja
Narzędzia