hits counter
Osobiste
Widok

Jak hodować rośliny z nasion

Z Praktypedia


Spis treści

Wstęp

Każdy z nas ma w domu jakieś rośliny - dla niektórych jedyną czynnością jest ich podlewania i dopustem Bożym byłoby nabycie kolejnych kwiatów, zdarzają się również jednak i pasjonaci, którzy chętnie sadzą i sieją nowe rośliny, aby mieć wokół siebie więcej zielonych przyjaciół. Oto kilka porad, jak wyhodować rośliny z nasion.

Kroki

 1. Poczytaj i zdobądź informacje o roślinie, którą chcesz hodować - jakiej potrzebuje ziemi, ile wody, jakiego światła.
 2. Nabądź odpowiednią ziemię, doniczkę, podstawkę oraz interesujące cię nasiona.
 3. Zrób dziurkę w dole doniczki tak,aby woda mogła tamtędy spływać do podstawki lub aby ziemia mogła pobierać wodę z podstawki.
 4. Do doniczki wsyp ziemię lub przyrządzoną mieszankę, na której będziesz siać rośliny - należy pamiętać, że np. kaktusy wymagają innego podłoża niż draceny.
 5. Wysiej nasiona zgodnie z instrukcją - niektóre należy tylko lekko wcisnąć w ziemię, a inne przykryć cienką jej warstwą.
 6. Postaw doniczkę z nasionami na podstawce i podlej.
 7. Doniczka powinna stać w szklarni, aby istniały dobre warunki do rozwoju młodych roślin - najlepiej, aby szklarnia była dodatkowo ogrzewana, np. promieniami słonecznymi czy oświetleniem sztucznym.
 8. Dbaj o odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza wokół kiełkujących nasion, ale uważaj, by nie zaczęły gnić.
 9. Gdy rośliny wykiełkują, poczekaj, aż nabędą nowe liście - wtedy zacznij je pikować, tj. rozsadzać do innych doniczek, aby nie rosły zbyt gęsto oraz aby wybrać najlepsze osobniki do dalszej hodowli.

Wskazówki

 • Nasiona dobrze jest wysiewać w przeznaczonym do tego okresie roku, ale po stworzeniu odpowiednich warunków można to robić non stop.

Ostrzeżenia

 • Należy uważać przede wszystkim, aby nasion nie zaatakowała pleśń i aby nie zaczęły gnić.

Podobne porady

Google Adsense

Autorzy

Isztar, Lenka

Skomentuj

Czy porada była trafna?

Komentarze

Nawigacja
Narzędzia